Lantronix SLC80482201S Console & Device Servers
SLC80482201S
Select model
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Speed | 1 GHz |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| Wireless Specifications | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| ISM Band | No |
| UNII Band | No |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Parallel Port | No |
| Centronics Port | No |
| Management Port | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of Serial Ports | 48 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 12" |
| Weight (Approximate) | 11.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |