| Technical Information | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.0 |
| ISM Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.48 GHz |
| Indoor Antenna Range | 98.4 ft |
| Wireless Transmission Speed | 3 Mbit/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| Height | 0.2" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 0.9" |
| Weight (Approximate) | 0.07 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Device Supported | Desktop Computer |