| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 128 GB |
| Maximum Read Speed | 300 MB/s |
| Maximum Write Speed | 260 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-II (U3) |
| Video Speed Class | V90 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 0.9" |
| Thickness | 82.7 mil |
| Length | 1.3" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |