| Technical Information | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Device Supported | Server |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
HP/Compaq Servers:
HP/Compaq Compute Modules:
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |