| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 16 GB |
| Maximum Read Speed | 145 MB/s |
| Maximum Write Speed | 115 MB/s |
| Shape | Rectangular |
| Encryption Standard | XTS-AES |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.4" |
| Width | 0.8" |
| Length | 3.1" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |