| Technical Information | |
|---|---|
| Maximum CD Read Speed | 48x |
| Maximum CD Write Speed | 48x |
| Maximum CD Rewrite Speed | 24x |
| Maximum DVD Read Speed | 16x |
| Maximum DVD Write Speed | 16x |
| Maximum DVD Rewrite Speed | 8x |
| Maximum BD Read Speed | 12x |
| Maximum BD Write Speed | 16x |
| Maximum BD Rewrite Speed | 2x |
| Optical Media Supported | BD-R/RE |
| Media Layer Supported | Quad-layer |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 1) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color | Black |
| Drive Type | External |
| Height | 2" |
| Width | 6" |
| Depth | 9" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |