| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 512 GB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.4" |
| Width | 0.8" |
| Length | 3" |
| Weight (Approximate) | 0.494 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |