| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 8 |
| Powerline | No |
| Management Port | Yes |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 12 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Redundant Power Supply Supported | No |
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 14.6" |
| Weight (Approximate) | 10.80 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |