| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 30 ft |
| Sound Technology |
|
| Speaker Configuration | 5.1 |
| Video | |
|---|---|
| Graphics Modes | Full HD |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Transmitter Height | 0.75" |
| Transmitter Width | 3.12" |
| Transmitter Depth | 1.12" |
| Receiver Height | 1.50" |
| Receiver Width | 3.75" |
| Receiver Depth | 3.75" |
| Length | 3.8" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 0.71 oz |
| Receiver Weight (Approximate) | 4.23 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |