| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Docking |
| Device Supported | Notebook |
| Screen Mode Supported | 4K @30Hz |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 1) Type C |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C for Power Pass-through or data transfer |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| HDMI Version | 1.4 |
| USB Power Delivery | 60W |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 8.27" |
| Depth | 0.63" |
| Length | 4.1" |
| Weight (Approximate) | 4.16 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| System Requirements |
|
| Country of Origin | China |