| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Features |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| USB Power Delivery | 1 x Type-C 20W |
| Power Description | |
|---|---|
| Output Voltage |
|
| Maximum Output Power | 20 W |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.3" |
| Width | 0.9" |
| Length | 1.5" |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Apple Smartphones:
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |