| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Computers Supported | 2 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
| Cord Length | 4 ft |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Input Voltage Range | 5V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 3.4" |
| Width | 1.1" |
| Depth | 3.3" |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |