| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express x4 |
| Total Number of Ports | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Card Height |
|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 4.7" |
| Width | 6.6" |
| Thickness | 2.7" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Malaysia |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Intel warrants to the original owner that the adapter product delivered in this package will be free from defects in material and workmanship. This warranty does not cover the adapter product if it is damaged in the process of being installed or improperly used. For more warranty information follow this link: http://www.intel.com/support/network/sb/cs-009721.htm |