| Technical Information | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 3.60 GHz |
| Overclocking Speed | 4.80 GHz |
| L3 Cache | 8 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 14 nm |
| Processor Threads | 8 |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Thermal Design Power | 71 W |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Thermal Specification | 156.7°F (69.3°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Intel C246 Chipset |