| Technical Information | |
|---|---|
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Clock Speed | 3 GHz |
| Overclocking Speed | 4 GHz |
| L2 Cache | 24 MB |
| L3 Cache | 35.75 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 14 nm |
| Processor Threads | 48 |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Power Description | |
|---|---|
| Thermal Design Power | 205 W |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Thermal Specification | 167°F (75°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 3" |
| Depth | 2.2" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Intel Server System R2000WF Family:
Intel Server Board S2600ST Family:
Intel Server Board S2600WF Family:
|