| Technical Information | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Clock Speed | 2.40 GHz |
| Overclocking Speed | 3.20 GHz |
| L3 Cache | 13.75 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 14 nm |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| Features | Intel Virtualization Technology |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Intel vPro Technology | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Device Supported | Server |
| Memory | |
|---|---|
| Memory Speed Supported | 2.40 GHz |
| Memory Technology Supported | DDR4 SDRAM |
| Power Description | |
|---|---|
| Thermal Design Power | 100 W |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Thermal Specification | 183.2°F (84°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3" |
| Width | 2.2" |