| Technical Information | |
|---|---|
| Processor Core | Octadeca-core (18 Core) |
| Clock Speed | 2.60 GHz |
| Overclocking Speed | 3.90 GHz |
| L3 Cache | 25 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 14 nm |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| Power Description | |
|---|---|
| Thermal Design Power | 150 W |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Thermal Specification | 185°F (85°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 3" |
| Depth | 2.2" |