Intel BX80646I54670K Accessories
BX80646I54670K
| Technical Information | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 3.40 GHz |
| Overclocking Speed | 3.80 GHz |
| Direct Media Interface | 5 GT/s |
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 22 nm |
| Processor Technology |
|
| Processor Socket | Socket H3 LGA-1150 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | HD 4600 |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| Power Description | |
|---|---|
| Thermal Design Power | 84 W |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Thermal Specification | 162.9°F (72.7°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |