| Technical Information | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 2.60 GHz |
| QuickPath Interconnect | 8 GT/s |
| Direct Media Interface | 5 GT/s |
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 22 nm |
| Processor Technology |
|
| Processor Socket | Socket LGA 2011-v3 |
| Power Description | |
|---|---|
| Thermal Design Power | 90 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 2.1" |
| Depth | 1.8" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |