Intel BX80644E52620V3 Accessories
BX80644E52620V3
| Technical Information | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 2.40 GHz |
| QuickPath Interconnect | 8 GT/s |
| Direct Media Interface | 5 GT/s |
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.50 MB |
| L3 Cache | 15 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 22 nm |
| Processor Technology |
|
| Processor Socket | Socket LGA 2011-v3 |
| Power Description | |
|---|---|
| Thermal Design Power | 85 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 2.1" |
| Depth | 1.8" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |