| Technical Information | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 2.50 GHz |
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 10 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 22 nm |
| Processor Technology |
|
| Processor Socket | Socket R LGA-2011 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Thermal Design Power | 80 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 2.1" |
| Depth | 1.8" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |