| Technical Information | |
|---|---|
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Wireless Transmission Speed | 1.73 Gbit/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | M.2 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 0.9" |
| Width | 1.2" |
| Depth | 0.1" |
| Weight (Approximate) | 0.10 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported | Notebook |