HPE Aruba JX967A Wireless Access Points
JX967A
Select model
| Technical Information | |
|---|---|
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Frequency Band |
|
| Wireless Transmission Speed | 1.20 Gbit/s |
| MIMO Technology | Yes |
| Beamforming Technology | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE PD Port | Yes |
| USB | Yes |
| Management Port | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor |
|
| Height | 4.3" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 6.5" |
| Weight (Approximate) | 1.78 lb |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |