HPE Aruba JC612A Ethernet Switches
JC612A
Select model
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Token Ring Port | No |
| LRE Port | No |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 14.0 |
| Expansion Slot Type | Management Module |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 3 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Management |
|
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 1 GB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Flash Memory | 128 MB |
| Power Description | |
|---|---|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Compatible Rack Unit | 14U |
| Form Factor |
|
| Height | 24.4" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 26" |
| Weight (Approximate) | 125 lb |