| Technical Information | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 1 |
| Connector Type | MPO |
| Interfaces/Ports Details | 1 x MPO 100GBase-SR4 Network |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Ethernet Technology | 100 Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 100GBase-SR4 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.5" |
| Width | 0.7" |
| Depth | 4.8" |
| Weight (Approximate) | 0.11 lb |