| Technical Information | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 1 |
| Connector Type | LC |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC 40GBase-X Network |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Ethernet Technology | 40 Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 40GBase-X |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Module |
| Height | 0.5" |
| Width | 0.7" |
| Depth | 4.8" |
| Weight (Approximate) | 1.40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
HPE 5900 Switch Series |