| Technical Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Data Networking |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 48 |
| Connector Type | RJ-45 |
| Interfaces/Ports Details | 48 x RJ-45 10/100/1000Base-TX LAN |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 1000Base-T |
| Maximum Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.6" |
| Width | 14.8" |
| Depth | 14" |
| Weight (Approximate) | 7.30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | HP 7500 Switch |
| Environmentally Friendly | Yes |