| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Type | AC |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Range | 90 V AC - 264 V AC |
| Output Voltage | -56 V DC |
| Output Power | 720 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.6" |
| Width | 3.3" |
| Depth | 11.7" |
| Weight (Approximate) | 3.97 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | HP 5500-HI 24 and 48 port PoE+ Switches |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |