| Technical Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Data Networking |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 4 |
| Connector Type | RJ-45 |
| Interfaces/Ports Details | 4 x RJ-45 10/100/1000Base-T LAN |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4.3" |
| Width | 14.8" |
| Depth | 19.8" |
| Weight (Approximate) | 7.05 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | HP MSR4000 Series Routers |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |