| Technical Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Data Networking |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 1 |
| Connector Type | RJ-45 |
| Interfaces/Ports Details | 1 x RJ-45 1000BASE-T Network |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.5" |
| Width | 0.5" |
| Depth | 2.7" |
| Weight (Approximate) | 0.05 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |