| Technical Information | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Ethernet Technology | 40 Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 40GBase-X |
| Maximum Data Transfer Rate | 40 Gbit/s |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | QSFP+ |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.8" |
| Width | 10.3" |
| Depth | 8.1" |
| Weight (Approximate) | 1.61 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | HP 5400R zl2 Switch Series |
| Environmentally Friendly | Yes |