| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Total Number of Ports | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| Height | 0.7" |
| Width | 0.8" |
| Depth | 7.1" |
| Weight (Approximate) | 2.52 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information | One-year limited warranty. Additional support is available 24 hours a day, seven days a week by phone as well as online support forums. |