| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Pointing Device Cable Length | 5.91 ft |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 800 |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Features | Contour |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.5" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 4.5" |
| Weight (Approximate) | 3.52 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Compatibility |
HP Business Desktop PCs:
|
| Device Supported | Computer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |