| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Total Number of Ports | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.6" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 0.8" |
| Weight (Approximate) | 0.67 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |