HP 3F604UTABA Laptops
3F604UT#ABA
Select model
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 3 |
| Processor Model | 4300U |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 3.70 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 4 GB |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCIe NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Maximum Read Transfer Rate | 1.66 GB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 1.27 GB/s |
| Random 4KB Read | 100000IOPS |
| Random 4KB Write | 80000IOPS |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Vega 6 Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB 3.1 Type-C® Gen 1 (Power delivery, DisplayPort™) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Cells | 3-cell |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.74" |
| Width | 14.4" |
| Depth | 10.1" |
| Weight (Approximate) | 4.41 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |