HP 5A0S1AB1H Label Printers
5A0S1A#B1H
Select model
Main Features
-
Connection: USB, Bluetooth
-
Printing Technology: Ink
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 32 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 32 |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 22 |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 18 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Ink Color |
|
| Connectivity Technology | Wireless |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Automatic |
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |
| Print Technology | Inkjet |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Maximum Memory Supported | 512 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Supported Network Protocols |
|
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 2.70" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 250 Sheets |
| Reliability | |
|---|---|
| Duty Cycle | 25000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 1500 |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
Minimum system requirements for Windows Microsoft® Windows® 11, 10: 32-bit or 64-bit, 2 GB available hard disk space, Internet connection, Microsoft® Internet Explorer or Edge, macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; 2 GB HD, Internet required Recommended system requirements for Windows Microsoft® Windows® 11, Internet required Minimum System Requirements for Macintosh macOS v11 Big Sur; macOS v12 Monterey; macOS v13 Ventura; 2 GB HD, Internet required Recommended Macintosh system requirements macOS v11 Big Sur, macOS v12 Monterey, macOS v13 Ventura, 2 GB HD, Internet required Compatible Network Operating Systems Windows 10; macOS 13 Ventura; macOS 12 Monterey; macOS 11 Big Sur; Linux; Windows Server; Windows 11; Chrome OS Operating system (supported note) Windows Server 2016 64-bit, Windows Server 2019 64-bit, Windows Server 2022 64-bit |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Frequency |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | 59°F (15°C) |
| Maximum Operating Temperature | 90.5°F (32.5°C) |
| Minimum Operating Humidity | 25% |
| Maximum Operating Humidity | 75% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 7.7" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 13.5" |
| Weight (Approximate) | 13.5 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT) |
| Country of Origin | Thailand |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
office_jet_pro_9110b.pdf 5A0S1A#B1H