HP 2NC62AAABA Laptops
2NC62AA#ABA
Select model
Main Features
-
Connection: Bluetooth
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | 3865U |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 4 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.1 Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type-C |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | ThinPro |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Battery Run Time | 15.50 Hours |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.79" |
| Width | 13.2" |
| Depth | 9.4" |
| Weight (Approximate) | 3.59 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |