SDC 474U Monitors
474U
Select model
| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Screen Mode | Full HD |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time | 5 ms |
| Response Time Details | 5 ms GTG (OD) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.27000 mm x 0.27000 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Features |
|
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Webcam | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 117 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | No |
| Color Family | Dual Color |
| Height | 12.4" |
| Width | 21.1" |
| Depth | 1.3" |
| Weight with Stand (Approximate) | 5.73 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | China Environmental United Certification Center (CEC) |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Efficiency Compliance |
|
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |