HP 1PV65ABGJ Laser Printers
1PV65A#BGJ
Select model
Key features:
- Dynamic security features: Self-healing firmware and real-time threat detection.
- High-speed printing: Up to 45 pages per minute for black & white.
- Advanced scanning capabilities: 100-sheet ADF for quick and accurate scans.
- Cost-efficiency: Optional high-yield toner cartridges reduce replacement frequency.
- Enhanced connectivity: Supports mobile printing, including Apple AirPrint and Google Cloud Print.
Specifications:
- Print Technology: Laser
- A4 Print Speed: Up to 43 ppm
- Monthly Duty Cycle: Up to 150,000 pages
- Input Tray Capacity: 100-sheet multipurpose tray, 550-sheet input tray
- Connectivity: Hi-Speed USB 2.0, Gigabit Ethernet, optional wireless
- Touchscreen Display: 8.0-inch color LCD
- Weight: 21.95 kg (48.76 lb)
- Dimensions: 482 x 496 x 497 mm (WxDxH)
- Compliant with: ENERGY STAR, EPEAT® Gold
Main Features
-
Connection: USB, Ethernet
| Technical Information | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 52 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Print Technology | Laser |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Automatic |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 8" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
|---|---|
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Copier | |
|---|---|
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Media Handling |
|
| Standard Input Media Capacity | 650 sheets |
| Standard Output Media Capacity | 250 sheets |
| Reliability | |
|---|---|
| Duty Cycle | 150000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 2000 to 7500 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 19.6" |
| Width | 19" |
| Depth | 19.5" |
| Weight (Approximate) | 48.8 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
m528f.pdf 1PV65A#BGJ