HP J8029A Servers
J8029A
Select model
| Wireless Specifications | |
|---|---|
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | No |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| Maximum Antenna Range | 50 ft |
| Wireless Transmission Speed | 54 Mbit/s |
| Wireless Security |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Protocols |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 0.8" |
| Width | 3.9" |
| Depth | 2.9" |
| Weight (Approximate) | 2.88 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |