HP 42C50AAAC3 Monitors
42C50AA#AC3
Select model
Main Features
-
POS: Yes
| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 14" |
| Viewable Screen Size | 14" |
| Screen Mode | Full HD |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Response Time | 25 ms |
| Response Time Details | 25 ms On/Off |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.16100 mm x 0.16100 mm |
| Backlight Technology | LED |
| Features |
|
| Stand Adjustments | Tilt |
| Stand Included | No |
| Glass Hardness | 3H |
| Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Native Contrast Ratio | 800:1 |
| Brightness | 400 Nit |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | No |
| Weight (Approximate) | 3.53 lb |