HP 2W9X3AWABA Laptops
2W9X3AW#ABA
Select model
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1145G7 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 620 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 USB 3.1 Type-C™ with Thunderbolt™ support |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Cells | 3-cell |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.71" |
| Width | 12.1" |
| Depth | 8.1" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features |
|
| Country of Origin | China |