HP 1W9B2UTABA Laptops
1W9B2UT#ABA
Select model
Main Features
-
Operation System: Windows
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 7 PRO |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Model | 4750U |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.10 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 USB Type-C 3.1 Gen2® (Alt mode) |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Cells | 3-cell |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 12.7" |
| Depth | 8.5" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
3 year (3/3/0) limited warranty includes 3 years of parts and labor. No on-site repair.Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |