HP 4RG85UTABA Laptops
4RG85UT#ABA
Select model
Main Features
-
Operation System: Windows
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Processor Model | i7-8650U |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.90 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | LPDDR3 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 13" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Resolution | 3000 x 2000 |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 620 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR3 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 USB 3.1 Type-C™ with Thunderbolt™ support 1 USB 3.1 Type-C™ Gen 1 (Power delivery, DisplayPort™) |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Cells | 4-cell |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Detachable |
| Height | 0.52" |
| Width | 11.8" |
| Depth | 9.1" |
| Weight without Dock (Approximate) | 1.78 lb |
| Weight with Dock (Approximate) | 2.59 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO '05 |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |