HP 9VG71AAABA Monitors
9VG71AA#ABA
Select model
Main Features
-
POS: Yes
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Screen Mode | Full HD |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time | 5 ms |
| Response Time Details | 5 ms GTG (OD) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.31100 mm x 0.31100 mm |
| Backlight Technology | LED |
| Features |
|
| Stand Adjustments |
|
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 5,000,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Webcam | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 53 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Color Family | Black |
| Height | 14.3" |
| Width | 24.1" |
| Depth | 1.9" |
| Weight (Approximate) | 15.12 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Efficiency Compliance | Minimum Energy Performance Standards (MEPS) |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 3 year (3/3/0) limited warranty includes 3 years of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |