HP 1AA81A8ABA Monitors
1AA81A8#ABA
Select model
Main Features
-
POS: Yes
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 31" |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Response Time | 14 ms |
| Response Time Details | 14 ms GTG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.18100 mm x 0.18100 mm |
| Backlight Technology | WLED |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Contrast Ratio | 5,000,000:1 |
| Brightness | 350 Nit |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 185 W |
| Off-Mode Power Consumption | 230 mW |
| Energy Consumption per Year | 66 kWh |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Color Family | Black |
| Height | 16.2" |
| Width | 28.1" |
| Depth | 1.8" |
| Height with Stand | 22.22" |
| Width with Stand | 28.12" |
| Depth with Stand | 9.76" |
| Weight with Stand (Approximate) | 26.81 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Energy Efficiency Certification |
|
| Energy Efficiency Compliance |
|
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 3 year limited warranty including 3 year of parts and labour. Certain restrictions and exclusions apply. |