| Technical Information | |
|---|---|
| Tape Technology | LTO-6 |
| Compressed Storage Capacity | 6.25 TB |
| Native Storage Capacity | 2.50 TB |
| Tape Length | 2775.59 ft |
| Media Formats | WORM |
| Labeled | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.4" |
| Width | 4.2" |
| Depth | 0.1" |
| Weight (Approximate) | 13.67 lb |