| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i9-12900H |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| vPro Technology | Yes |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 32 GB |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| System Memory Form Factor | SoDIMM |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Optical Drive Type | No |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer |
|
| Graphics Controller Model |
|
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Memory Technology |
|
| Graphics Memory Accessibility |
|
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Cells | 6-cell |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 150 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.90" |
| Width | 14.2" |
| Depth | 9.2" |
| Weight (Approximate) | 4.25 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Performance Computing |
| Features |
|
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
3 year (3/3/0) limited warranty includes 3 years of parts and labor. No on-site repair.Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |