| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 300 GB |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum External Data Transfer Rate | 6144 MB/s (48 Gbit/s) |
| Spindle Speed (rpm) | 10000 |
| Average Seek Time | 4 ms |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SAS |
| Drive Interface Standard | 6Gb/s SAS |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Hot Pluggable | Yes |
| Height | 0.6" |
| Width | 3" |
| Depth | 4.7" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
HP Proliant Gen8 Servers:
|
| Device Supported | Server |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |