| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Processor Model | i5-8500 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Total Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Total Hard Drive Capacity | 500 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 21.5" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.1 Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB 2.0 Type-C |
| DisplayPort | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 14.3" |
| Width | 19.3" |
| Depth | 8.2" |
| Weight (Approximate) | 12.74 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features | Security Slot |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| TCO Certified | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |